"Farkındayım Yanıbaşındayım"

Türkiye Diyanet Vakfı eğitim projelerinden "Farkındayım Yanıbaşındayım" projesi kapsamında okul çağındaki çocuklara eğitim veriyoruz. 

Proje kapsamında öncelikle okul çağındaki Suriyeli mülteci çocuklara ve gençlere yönelik örgün eğitim çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bu eğitimlerde öncelikli amacımız, çocuklarımızın örgün eğitimlerini, bir gün ülkelerine döndüklerinde kaldıkları yerden devam edebilecekleri imkanları oluşturarak bıraktıkları yerden sürdürebilmektir. Projenin diğer aşamalarında sığınmacılara yönelik yaygın eğitim, sosyal çalışmalar ve insani yardımlar organizeli bir şekilde gerçekleştirilecektir. Projemiz şu an Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Ankara illerinde uygulanıyor. kamp dışında yaşayan ve geçici koruma altında bulunan Suriyeli aileler ve çocukları için eğitim projemiz devam ediyor. 2013-2014 eğitim yılında 5 bin 5 öğrenci projemiz kapsamında eğitim aldı. Bu projede Suriyeli 226 gönüllü öğretmen ve personel görev aldı. “Farkındayım Yanı Başındayım” projesiyle bu yıl toplam 12 bin 978 çocuğa örgün eğitim vermekteyiz.

 

Ensar Muhacir kardeşliğini esas alıyoruz

Yardımları yaparken Peygamber Efendimiz zamanındaki Ensar Muhacir kardeşliğini esas alıyoruz. Ensar ve Muhacirin nasıl bir birine kardeş olduklarını biliyoruz. O zaman nasıl evlerin kapısı sonuna kadar açılmışsa ülkemize gelen Suriyeli kardeşlerimize de gönül kapımızı sonuna kadar açtık. Ülkemize sığınan genç kardeşlerimizin ve çocuklarımızın ellerinden tutabilmek, onları ilimle irfanla ve kültürle buluşturacak projelere imza atmak istiyoruz.

 

İli

Okul Adı

Öğrenci

Ankara

(3 Okul)

Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu

1.184

Şili İlköğretim Okulu

473

Sıdıka Kınacı İlköğretim Okulu

123

Gaziantep

(4 Okul)

Mehmet Şahin Batmazoğlu İlköğretim Okulu

1.631

Hürriyet İlköğretim Okulu

970

Münifpaşa İlköğretim Okulu

818

8 Şubat İlköğretim Okulu

1.328

Gaziantep/Nizip

(6 Okul)

M. Niyazi Marufoğlu

325

Hafız Paşa Okuma Salonu

300

Namık Kemal Ortaokulu

1.296

Polat Akın Ortaokulu

280

İslim Sayın Ortaokulu

520

Bilal Sait Marufoğlu G.E.M.

600

Şanlıurfa

(4 Okul)

Hacı Eyüp Koç İlköğretim Okulu G.E.M.

750

İrfan İlköğretim Okulu

900

İbni Sina İlkokulu

1.070

Ali Baba İlkokulu

410

 17 Okulda Toplam 

12.978

 

Bağış yapmak için tıklayınız